Zubní kaz

Zubní kaz je infekční onemocnění tvrdých zubních tkání, kdy vlivem bakterií dochází k narušení jejich integrity. Počínající kaz nemusíte nijak pocítit, většinou nebolí a dá se odhalit pouze důkladným vyšetřením v rámci preventivní prohlídky. Pokročilý kaz už bolestivý být může, je navíc spojený s destrukcí tvrdých zubních tkání.  Ideální je ošetřovat kazy v počátku, kdy je zákrok podstatně jednodušší a pro zub šetrnější. Ošetření pokročilých kazů mohou doprovázet komplikace.

Bílá neboli fotokompozitní výplň je estetickou náhradou časti zubu. Tato výplň přesně kopíruje barvu a tvar Vašeho zubu, a proto je nenahraditelná zejména v předním úseku chrupu. Při aplikaci bílých výplní je však naprosto nutné suché

okolí zubu, proto je pro dosažení optimálního a dlouhodobého výsledku nutností perfektní hygiena bez krvácivosti dásní. I v tomto případě se ukazuje, že dentální hygiena je pro zdraví chrupu naprosto klíčová.

Proč NE amalgámu?

V zahraničí je amalgámová plomba již dlouhou řadu let zakázána a existují pro to nikoliv banální důvody. Příprava amalgámu představuje riziko nejen pro pacienta, ale také pro stomatologa a jeho sestru, která amalgám připravuje,
kvůli výparům ze rtuti a dalších kovů. Amalgám je kov, který má zcela jinou tepelnou roztažnost než Váš zub. Z toho důvodu časem dochází k tvorbě mikroprasklin, které vedou až k odlomení zubu. Také může dojít k vytvoření spáry a podkažení amalgámové plomby a konečně, a to je nezanedbatelný problém, je pro umístění amalgámu nutné odvrtat nepoměrně větší množství zdravého zubu než u kompozitní výplně.

Comments are closed.